Przegląd pieluszek kieszonek z naturalnym materiałem od pupy

Przyznaję się moja miłość do pieluch wielorazowych nie jest bezwarunkowa. Jakie stawiam warunki pieluchom? Przede wszystkim ma być maksymalnie naturalnie, nie znajdziecie u mnie w stosiku mikropolaru czy coolmaxu (poza jednym wyjątkiem kieszonki thermo-air Mommy Mouse którą używam jak kąpieluszki) unikam także wkładów mikrofibrowych. Mój ulubiony system pieluchowania to otulacz wełniany/gatki wełniane a pod spód wkład lub pielucha formowana z naturalnej tkaniny. Jest to system ekonomiczny ale na pewno niełatwy dla niewprawionych w boju 🙂 Ponieważ czasem jestem „wyrodną matką” i porzucam dzieci na pastwę taty lub babci musiałam znaleźć alternatywę do mojego ulubionego systemu, tak żeby było łatwo jak z pieluchą jednorazową. Zdecydowałam się na pieluchy kieszonki z naturalnym materiałem od strony pupy dziecka i zaczęłam poszukiwania. Okazało się że w świecie zdominowanym przez kieszonki z mikropolarem i coolmaxem wcale nie jest łatwo znaleźć kieszonki z bawełną, bambusem czy tkaniną konopną. Warto też zaznaczyć że naturalne materiały nie izolują skóry dziecka od wilgoci więc dziecko ma uczucie mokro, jednym dzieciom będzie to przeszkadzać innym nie, mój egzemplarz nie narzeka. 

Pierwszymi kieszonkami z naturalnym materiałem od pupy jakie udało mi się znaleźć były kieszonki firmy Happiko, niestety działalność firmy jest w tej chwili zawieszona więc dostępność produktów jest bardzo ograniczona. W niektórych sklepach internetowych można jeszcze zakupić kieszonki, ewentualnie pozostaje rynek wtórny. W moim stosiku zawitały więc kieszonki Happiko z welurem bambusowym oraz z tkaniną konopną. Są to kieszonki OS (One Size - według producenta od 3,5 do 16 kg), zapinane na napy. Welur bambusowy jest delikatny i miękki, po praniu nieco sztywnieje (jak każdy naturalny materiał) ale wystarczy go nieco potrzeć i znów jest mięciutki i przyjemny dla pupy dziecka. Warstwa weluru w pieluszce Happiko jest dość gruba, dzięki temu posłuży długo i sama w sobie nieco chłonie. Inaczej sprawa ma się z materiałem konopnym który po praniu mocno sztywnieje i niestety mimo pocierania nie jest tak miły i delikatny w dotyku jak nowy. Materiał ten mechaci się i kulkuje ale nie przeszkadza to w użytkowaniu. Pieluszki Happiko mają obszyte całe wnętrze materiałem chłonnym (nawet uszy) i przez to cała pieluszka jest dość sztywna i długo schnie, wejście na wkład chłonny mają z przodu kieszonki ukryte pod zakładką z materiału podszytego PUL-em. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, na pewno wielkim plusem jest to że wkład na pewno nie wysunie się z kieszonki podczas użytkowania, natomiast trudniej umieszcza się wkład i przez obecność dodatkowej zakładki z przodu pieluszki robi się grubiej co wpływa na długość schnięcia. Kieszonki Happiko mają trzy stopnie regulacji w pionie i cztery stopnie regulacji szerokości, ponieważ są dość szerokie w kroku (dokładne wymiary na zdjęciu) pasuje do nich większość wkładów dostępnych na rynku, ja używam 4 i 5 warstwowych bambusowych puppi. Cena kieszonki około 65zł. 

20160730_160345A 20160730_160310A 20160730_161016 20160730_160934

Następną pieluszką kieszonką która do mnie trafiła była kieszonka Ecodidi. Dzięki uprzejmości właścicielki firmy mogłam zamówić pieluszkę z dzianiną bambusową. Obecnie są one dostępne w regularnej ofercie. Kieszonki te występują w rozmiarze OS (według producenta od 3 do 16 kg) i zapinane są na napy. Dzianina bambusowa zastosowana w kieszonce Ecodidi jest miękka i miła w dotyku choć nieco szorstka, zawiera także domieszkę poliestrową dzięki czemu nie sztywnieje po praniu. Pieluszki mają obszyte materiałem całe wnętrze pieluszki, wejście na wkład chłonny umieszczone jest z tyłu co ułatwia umieszczenie wkładu ale przy takim wejściu istnieje możliwość wysunięcia się wkładu (mi nigdy się tak nie zdarzyło). Pieluszki te dość szybko schną gdyż materiał wyściełając jest w miarę cienki. Kieszonka Ecodidi ma aż cztery stopnie regulacji w pionie i cztery stopnie regulacji w pasie. Używam do niej dedykowanego wkładu Ecodidi 4 warstwowego bambusowego L/XL. Cena kieszonki to 65 zł.

 20160730_162809 20160730_162749  
 20160730_163208        
  

Dalsze poszukiwania kieszonek z naturalnymi materiałami zaowocowało zakupem kieszonek z tetrą bambusową firmy Nanolo. Tu również dzięki uprzejmości właściciela firmy mogłam zakupić pieluszki zanim trafiły do sprzedaży w sklepach internetowych. Obecnie dostępne są w sklepie pupeczkowo.pl i naturalniedladziecka.pl Pieluszki te występują w rozmiarze OS w przygotowaniu jest rozmiar NB (New Born – dla noworodków) i są zapinane na napy. Zastosowanie tetry bambusowej jako materiału wyściełającego pieluszkę jest innowacyjne, obawiałam się jednak że tetra może skurczyć się w praniu i tym samym pieluszka nie układałaby się dobrze na pupie dziecka jednak nic takiego się nie stało. Tetra bambusowa zachowała swój kształt i mimo wielu prań nadal jest miękka i przyjemna w dotyku. Niedogodnością w użytkowaniu kieszonek Nanolo jest konieczność prania spiętych w siatkowych woreczkach tak aby nie miała kontaktu z napkami, guzikami, haftkami czy rzepami które mogłyby uszkodzić delikatną tkaninę jaką jest tetra bambusowa. Pieluszki mają obszyte tetrą bambusową całe wnętrze pieluszki co nie wpływa jednak na wydłużenie czasu schnięcia gdyż warstwa ta jest cieniutka. Wejście na wkład zlokalizowane jest z przodu pod zakładką z materiału od spodu podszytego PUL-em. Pieluszki kieszonki Nanolo są jednymi z większych jakie posiadam, mają trzy stopnie regulacji w pionie i trzy stopnie regulacji w pasie oraz szeroką gumkę z tyłu pieluszki. Używam do nich wkładów dedykowanych Nanolo mikrofibrowych M i L. Cena kieszonki to 71 zł.

20160730_164524 20160730_164504 20160730_165015 20160730_164813

Na wyprzedaży marki Little Penguin udało mi się zakupić ostatnią kieszonkę z aksamitem bambusowym (chociaż według mnie bliżej mu do weluru, ale specjalistką nie jestem). Obecnie pieluszki tej marki nie są już dostępne. Pieluszka Little Penguin jest rozmiaru OS, zapięcie ma na rzepy i jest obszyta lamówką. Aksamit/welur bambusowy jest delikatny i miękki i nie sztywnieje po praniu. Pieluszka obszyta jest materiałem na całej wewnętrznej powierzchni, wejście na wkład zlokalizowane jest z tyłu. Pieluszka kieszonka Little Penguin schnie dość szybko, porównywalnie z pieluszką firmy Ecodidi. Kieszonka ta ma trzy stopnie regulacji w pionie a regulacja w pasie jest płynna dzięki zastosowaniu rzepu. Ponieważ kieszonka jest dosyć mała na długość i szeroka w kroku używam do niej wkładów Wełniaste bawełnianych które nico skurczyły mi się w praniu (ale to moja wina gdyż nie piorę ich zgodnie z wytycznymi). Cena kiszonki to 50zł.

20160730_161208 20160730_161138  20160730_161535

W poszukiwaniu pieluszek kieszonek z naturalnym materiałem od pupy trafiłam także na pieluszki AgiSowo, pieluszki te nie są dostępne w regularnej sprzedaży, są szyte na zamówienie a Agis można znaleźć na chustoforum. Moje egzemplarze są w rozmiarze OS, jedna jest na rzepy i bez przeszyć, druga na napy zapinana na bioderkach. Obie wewnątrz mają frotkę bambusową która jest miękka w dotyku ale lekko szorstka. Pieluszki obszyte są na całej wewnętrznej powierzchni a wejście na wkład zlokalizowane jest z tyłu pieluszki. Pieluszki schną dość szybko, porównywalnie z Ecodidi i Little Penguin. Kieszonki AgiSowo posiadają trzy stopnie regulacji w pionie i ta na napy cztery stopnie regulacji w pasie. Są tą najwęższe z posiadanych przeze mnie kieszonek zwłaszcza ta z przeszyciami więc stosuję do nich wkłady długie lniano-bambusowe Wełniaste lub długi lniany Wełniano Mi. Cena kieszonek to 50zł.

20160730_152818A 20160730_152734a 20160730_153539A 

20160730_154358A  
    
Zupełnym przypadkiem trafiłam także na pieluszkę kieszonkę firmy Zufizo z dzianiną bawełnianą. Pieluszka jest rozmiaru OS (według producenta od 6 do 15 kg) i zapinana jest na napy. Jest to jedyna kieszonka z bawełną jaką udało mi się znaleźć. Dzianina bawełniana jest gładka, miła w dotyku, w praniu nieco sztywnieje ale po potarciu staje się znowu miękka. Pieluszka obszyta jest bawełną na całej powierzchni, wejście na wkład zlokalizowane jest z tyłu i posiada falbanki przy nóżkach zapobiegające wydostaniu się zawartości na zewnątrz. Kieszonka Zufizo schnie błyskawicznie. Posiada trzy stopnie regulacji w pionie i cztery stopnie regulacji w pasie. Ponieważ pieluszka ta jest dość szeroka w kroku a zarazem mała na długość stosuję do niej wkład bawełniany Wełniaste. Cena kieszonki to 57 zł.

20160730_162155  20160730_162625 

W międzyczasie na polskim rynku pieluszkowym zawitała nowa marka z Litwy Green Rose. W swojej ofercie posiadają pieluszki w dwóch rozmiarach 2,5-7 kg i 7-15 kg z zapięciem na rzep lub na napy wyściełana włóknem bambusowym (z domieszką bawełny) lub materiałem konopno-bawełnianym. Są to pieluszki bez przeszyć. W moim stosiku posiadam pieluszkę w rozmiarze 7-15 kg, zapinaną na rzep z włóknem bambusowym. Materiał ten jest mięciutki i miły w dotyku nawet po wielu praniach. Pieluszka obszyta jest włóknem bambusowym na całej powierzchni a wejście na wkład zlokalizowane jest z przodu pod zakładką z włókna bambusowego ale zakładka nie jest podszyta PUL-em. Kieszonka Green Rose schnie dość długo, porównywalnie z kieszonkami Happiko. Regulacja w pasie jest płynna ale nie można zapiąć rzepu na zakładkę więc jest ograniczona. Regulacji w pionie brak. Stosuję do niej wkłady 4 lub 5 warstwowe Puppi. Cena kieszonki 75 zł. 

20160730_161753 20160730_161735 20160730_162058 20160730_162034

Ostatnią w kolejności zakupów kieszonką z naturalnym materiałem od pupy jaką posiadam jest kieszonka Mommy Mouse z aksamitem bambusowym. Pieluszkę tą udało mi się kupić dzięki uprzejmość właścicielki firmy z którą miałam przyjemność zapoznać się na targach Mother&Baby w Warszawie. W moim posiadaniu jest pieluszka testowa, do sprzedażny (sierpień 2016) trafi nieco zmieniona wersja. Pieluszka jest w rozmiarze OS i zapinana jest na podwójny rząd nap. Aksamit bambusowy jest niezwykle miękki, delikatny i miły w dotyku, nie sztywnieje nawet po wielu praniach. Aksamit bambusowy pokrywa tylko część centralną wnętrza pieluszki, uszka, element elastyczny przy uszkach, panel tylny oraz zakładka z przodu pokryte są bardzo przyjemnym w dotyku, mięciutkim PUL-em. Wejście na wkład zlokalizowane jest z przodu pod zakładką. Pieluszka kieszonka Mommy Mouse schnie błyskawicznie. Jest to zdecydowanie moja ulubiona kieszonka, idealnie układa się na pupie a aksamit bambusowy jest najmilszym w dotyku materiałem ze wszystkich kieszonek jakie mam. Kieszonka posiada trzy poziomy regulacji w pionie i aż sześć poziomów regulacji w pasie. Do pieluszki tej stosuję wkłady dedykowane Mommy Mouse mikrofibrowe obszyte materiałem Thermo-Air w rozmiarze L. Cena kieszonki to 68 zł.

20160730_165749 20160730_165718 20160730_170007

Warto wspomnieć że dla dzieci nie tolerujących polaru i coolmaxu można znaleźć także tańsze pieluszki kieszonki z bambusem od pupy. Na polskim rynku znajdziemy takie w ofercie firmy LulajBaby w cenie 24zł, Matkimanatki w cenie 26zł oraz firmy Majcioch w cenie 28zł. Kieszonka Majcioch którą posiadam jest w rozmiarze OS (według producenta od 3 do 15kg) i posiada zapięcie na podwójny rząd nap. Wyściełana jest cienką warstwą niebielonej froty bambusowej, materiał ten jest miękki ale szorstki w dotyku. Bambus pokrywa całe wnętrze pieluszki i schnie ona porównywalnie szybko do Ecodidi. Wejście na wkład zlokalizowane jest z tyłu pieluszki. Pieluszka posiada trzy poziomy regulacji w pionie i pięć poziomów regulacji w pasie. Do pieluszki stosuję wkłady dedykowane mikrofibrowe.

20160730_165207 20160730_165153 20160730_165443

Poszukiwanie kieszonek z naturalnym materiałem od pupy rozpoczęłam z zamiarem kupienia kilku sztuk na wypadek pozostawienia dziecka z nieogarniającym tematu pieluch wielorazowych tatą lub babcią, skończyło się na 13 sztukach 🙂 pieluchy wielorazowe wciągają ale to już pewnie wiecie 😀

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *